KALENDARZ ADWENTOWY
Haraedo

Join the forum, it's quick and easy

Haraedo
Haraedo
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Haraedo

Czw 1 Gru - 12:50
Kalendarz adwentowy

Wraz z rozpoczęciem grudnia rozpoczyna się też magia czekania na święta Bożego Narodzenia; na upragnione prezenty, ubieranie drzewka, przystrajanie salonu i pieczenie ciast. Na klimat, który pojawia się raz do roku w błysku kolorowych lampek i przy muzyce, którą zna każdy.

Tradycją stało się już, aby do tego szczególnego momentu odliczać wraz z adwentowym kalendarzem, a my nie mogliśmy odpuścić, by przepadła cała zabawa związana z otwieraniem poszczególnych okienek. ❤️

Zapraszamy Was więc do wspólnego odliczania i odkrywania smaczków, które kryją się pod numerkami haraedowego kalendarza adwentowego!


Zasady

- Każdego dnia, po północy, zostanie odkryte to, co znajduje się pod danym numerkiem.
- Niektóre będą skrywały same nagrody, inne - zadania, które będzie trzeba wykonać.
- Czas na odebranie nagrody i/bądź wykonanie zadania kończy się o północy danego dnia.
- Odbieranie nagród ma miejsce w tym temacie za pomocą udostępnionego kodu.
- Otworzenie numerka przypada na jednego użytkownika, tak więc bez znaczenia ile multikont posiadacie - nie można otworzyć kilka razy.
- Nieodebrany numerek przepada.
- Zdobyte Punkty Fabularne oraz nagrody należy zgłosić hurtowo w temacie z aktualizacją identyfikatora. Najszybciej można to zrobić 24 grudnia.


Kod

Za pomocą poniższego kodu odbieracie nagrody.

Kod:
[b]POSTAĆ:[/b]
[b]ZADANIE:[/b]

W polu "zadanie" należy umieścić link bądź tekst będący dowodem na realizację zadania. Jeżeli danego dnia nie pojawi się zadanie, tylko sama nagroda, pole należy pozostawić puste.


Napisz ciekawostkę o Świętach Bożego Narodzenia!

nagroda: 10PF
czas na wykonanie zadania: 01.12, 23:59
Podziel się swoją ulubioną świąteczną piosenką i powiedz, dlaczego jest twoim faworytem!

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 02.12, 23:59
5 PF

czas na odebranie
nagrody: 03.12 23:59
Opisz najmilsze wspomnienie z dzieciństwa związane ze świętami.

nagroda: 10PF
czas na wykonanie zadania: 04.12 23:59
Jakie świąteczne danie
jest twoim ulubionym i dlaczego?

nagroda: 10PF
czas na wykonanie zadania: 05.12 23:59
Jednorazowy amulet z niewyraźnym znakami (+20 do wyniku przy rzucie na wybraną umiejętność).

czas na odebranie
nagrody: 06.12 23:59
Napisz coś miłego i związanego ze świętami Bożego Narodzenia osobie po prawej od ciebie w ostatnich zalogowanych!

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 07.12 23:59
Święta za pasem, więc czas na ogarnięcie choinki. Narysuj udekorowane drzewko w sketchtoyu!

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 08.12 23:59
Napisz coś związanego
ze Świętami zaczynającego się na pierwszą literę imienia twojej postaci (bądź twojego prawdziwego)!

nagroda: 5 PF
czas na wykonanie zadania: 09.12 23:59
5 PF

czas na odebranie
nagrody: 10.12 23:59
Za co lubisz zimę?

nagroda: 10 PF
czas na odebranie nagrody: 11.12 23:59
Bez obciachowego swetra na wigilijnej kolacji święta to nie to samo. Jak wygląda twój?

nagroda: 10 PF
czas na odebranie nagrody: 12.12 23:59
Napisz coś o swoim ulubionym, świątecznym filmie! Bo na pewno taki masz, prawda?

nagroda: 10 PF
czas na odebranie
nagrody: 13.12 23:59
Świeca. Jej zapalenie daje ochronę przed wszelakimi yūrei oraz yōkai na czas 2 postów.

czas na odebranie
nagrody: 14.12 23:59
Są w czasie świąt kwestie ważne i ważniejsze, a odpowiedź na to pytanie zdecydowanie kwalifikuje się do ważniejszych.

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 15.12 23:59
Zabawmy się w gdybanie! Cóż takiego podarowałbyś na prezent osobie znajdującej się po twojej lewej stronie w ostatnio zalogowanych?

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 16.12 23:59
5 PF

czas na odebranie nagrody: 17.12 23:59
Stwórz dla siebie świąteczny avatar lub podpis, aby podkreślić klimat.

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 18.12 23:59
Pokoloruj obrazek.

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 19.12 23:59
Święta to również zapachy. Powiedz, jaki zapach kojarzy ci się ze świętami? I jaki jest twój ulubiony, świąteczny zapach?

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 20.12 23:59
Choinka żywa czy sztuczna?!

nagroda: 5 PF
czas na wykonanie zadania: 21.12 23:59
Pisząc list do świętego Mikołaja jakiego prezentu sobie zażyczysz?

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 22.12 23:59
Jak w tym roku przebiegły twoje przygotowania do świąt?

nagroda: 10 PF
czas na wykonanie zadania: 23.12 23:59

24!




Ostatnio zmieniony przez Haraedo dnia Wto 6 Gru - 1:13, w całości zmieniany 4 razy
Haraedo
Haraedo

Czw 1 Gru - 12:58
Okienko 1

Napisz ciekawostkę o świętach Bożego Narodzenia.

nagroda: 10PF
czas na wykonanie zadania: 01.12 23:59
Haraedo
Hattori Heizō

Czw 1 Gru - 13:18
POSTAĆ: Hattori Heizo
ZADANIE: 1

No to lecimy. Uznałem, że zarzucę czymś ze Śląska w sumie. Osobiście nie posługuję się gwarą, ale mam babcię, która jest wręcz rasową Ślązaczką, dlatego, gdy zbliża się Boże Narodzenie, często mówi, że dostaniemy coś na „Dzieciątko”, chociaż z tego, co widzę piszą to „Dzieciontko”, żeby oczywiście wyglądało bardziej gwarowo, I guess. Więc na Śląsku po prostu przyjmuje się, że to sam Jezusek bosymi stópkami przydreptał do nas i zostawił prezenty pod choinką.
Poza tym zerkając jeszcze na takie regionalne tradycje, napotkałem na informację, że tylko tutaj właściwie jest zwyczaj zostawiania hajsu pod talerzem. Ale może w innych regionach też ktoś tego uświadczył? W sumie po latach już mniej spotykam się z tym zwyczajem w moim domu, ale pamiętam, że babcia zawsze rozkładała stówki pod talerzami rodziców. Nas to już wykluczała. KALENDARZ ADWENTOWY 1300382754
Hattori Heizō

Warui Shin'ya, Seiwa-Genji Enma, Nagai Blotka Kōji and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Hecate Shirshu Black

Czw 1 Gru - 13:36
POSTAĆ: Shirshu
ZADANIE: 1

Mkay. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy takie rzeczy się robi ogólnie w całej Polsce, czy to tylko u mnie na czarnym końcu podkarpacia, ale tak... U mnie na święta zawsze brało się łuskę karpia i kitrało w portfelu, bo podobno miało to przynieść monetki w nadchodzącym roku... *patrzy do portfelika* Może powinnam zacząć to w końcu praktykować. Jest też coś z migdałem w pierogu, że niby osoba która trafi na niego w swoim pierożku albo będzie miała szczęście albo weźmie ślub, tylko nigdy nie pamiętam które to było. Plus na wigilię też jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. No i oczywiście sianko pod obrusem. KALENDARZ ADWENTOWY 4257866741



KALENDARZ ADWENTOWY Dbxp57j-dedbb91a-6777-42a9-adb3-e1e58d0c1967.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzNhN2E1NDllLTIwOGItNDRiOS04NTAwLTE2NzY3NGI0YTY2NlwvZGJ4cDU3ai1kZWRiYjkxYS02Nzc3LTQyYTktYWRiMy1lMWU1OGQwYzE5NjcucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0
| IN THIS WHOLE WIDE WICKED WORLD THE ONLY THING YOU HAVE TO BE AFRAID OF IS ME |
Hecate Shirshu Black

Seiwa-Genji Enma and Nagai Blotka Kōji szaleją za tym postem.

Minoru Yoshida
Czw 1 Gru - 13:42
POSTAĆ: Minoru Yoshida.
ZADANIE: 1

W sumie jak sobie pomyślę, to u nas w rodzinie zawsze była taka tradycja, gdzie zaczynało się jeść kolację wraz z zobaczeniem 1 gwiazdki (najczęściej dzieciaki z jednym dorosłym patrzyły, aby ich czymś zająć w chwili podkładania prezentów xD) oraz pościło się cały dzień i nie jadło się nic do momentu tej kolacji właśnie. Także tradycją u nas było to, że dopiero 24 grudnia ubierało się choinkę, nie pamiętam jednak z czego dokładnie to wynikało, ale dopiero od 2 - 3 lat odeszli od tego moi rodzice i ubierana jest jakoś tak 2/3 dni wcześniej. Również mamy coś takiego, że do momentu aż każdy nie spróbuje każdej potrawy na stole, to nie możemy przystąpić do otwierania prezentów pod choinką. Jestem ciekaw, czy u Was też tak było, bo w sumie mnie zawsze bawiło to jak jakiegoś pieroga musiałem dzielić na pół, aby tylko móc tylko najpierw spróbować. No i obowiązkowo u nas są te 12 potraw, chociaż chyba też od jakiś 2 -3 lat powoli odchodzą od tej tradycji i ile zrobią, tyle będzie.


Ostatnio zmieniony przez Minoru Yoshida dnia Czw 1 Gru - 13:52, w całości zmieniany 1 raz


KALENDARZ ADWENTOWY EHjauEm
Minoru Yoshida

Seiwa-Genji Enma, Nagai Blotka Kōji and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Saga-Genji Hayate

Czw 1 Gru - 13:46
POSTAĆ: Saga-Genji Hayate
ZADANIE: 1

Skąd się wzięło obwieszanie ozdobami choinek i podobnych chabaziów na święta - z XVI wiecznych Niemiec. Polska jak zawsze sto lat za Murzynami, więc u nas się to przyjęło dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, oczywiście Kościół standardowo na początku twierdził, że to pogaństwo, bo jak coś jest fajne to musieli tego zakazywać, żeby ludzie się za bardzo nie cieszyli. Na początku na choinkach wieszano jabłka (symbol zdrowia), orzechy (dobrobyt i siła), papierowe dekoracje (łańcuchy symbolizowały rodzinne więzi), pierniczki i inne ciastka. Zamiast elektrycznych lampek pierwotnie używano świeczek (światełka miały wskazywać drogę i odstraszać złe siły). Sama choinka z kolei - świerk, sosna albo jodła - to symbol życia, odradzania się i płodności, zieleń z kolei to nadzieja, witalność oraz narodziny.
Saga-Genji Hayate

Seiwa-Genji Enma, Nagai Blotka Kōji and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Warui Shin'ya

Czw 1 Gru - 13:52
POSTAĆ: Shin.
ZADANIE: 1.

Okej. KALENDARZ ADWENTOWY 1300382754 Do teraz nie wiem, czy łamaliśmy jakieś tabu, czy tylko mnie wmawiano, że mięso podczas świąt to zakazana sprawa, ale totalnym must have pozostawał bigos, który wyłamywał się z potraw, w których nie mogło być mięsa (ale on zawsze miał, więc mózg w kawałkach).

Jako ciekawostkę za to powiem, że okres przypadający na dwa tygodnie przed świętami jest okresem, w którym odnotowuje się najwięcej rozstań wśród par. KALENDARZ ADWENTOWY 3056866206 Więc super, bo przynajmniej można mieć świadomość, że nie jest się jedynym singlem na świecie w ten bajeczny czas.


従順な


Warui Shin'ya

Seiwa-Genji Enma, Nagai Blotka Kōji and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Yuri Chie

Czw 1 Gru - 13:59
POSTAĆ: Yuri Chie
ZADANIE: 1

Nie wiem, czy jest to tradycja Warszawska, czy tylko okolic z których jestem, ale zanim zacznie się Wielka Wojna na trzy zakazane tematy oraz opróżnianie szafki z procentami, ma miejsce pierwsza bitwa. Jest nią walka o uszka. Uszka zawsze są lepione ręcznie w dużych ilościach, do trzech z nich (prawdopodobnie ma to symbolizować trzech mędrców, ale nic sobie uciąć za to nie dam) wkłada się grosik. Ma on przynieść szczęście oraz pieniądze na przyszły rok. Szczęśliwcy jeśli trafią, są obrzucani zazdrosnymi spojrzeniami.

Kolejną tradycją jest tak zwana kasza na pieniądze pod postacią kuskusu. Jeśli zje się jej dużą ilość, to ma to zapewnić napływ gotówki. U mnie w rodzinie zwykle dodaje się ją do barszczu razem z grosikowymi uszkami, wysnułam teorię razem z kuzynostwem, że nic nie może przyjść bez odpowiedniej ofiary a barszcz to przecież krew z buraków. Większość tradycji świątecznych wywodzi się z pogaństwa, tak też uważam, że to całkiem rozsądna teoria.

Również każdy dostaje od gospodarza, u którego domu jest kolacja, łuskę z karpia zawiniętą w sreberko do portfela.

Zakaz jedzenia mięsa nadal trwa, bigos jest na pierwszy dzień świąt.

Jeszcze do szóstego roku życia dzieciakom w mojej rodzinie wmawia się, że puste miejsce dla niespodziewanego gościa należy do legendarnego Pana, który przyjdzie i zabierze prezenty oraz niegrzeczne dzieci, jeśli nie spróbują wszystkich 12 potraw. Mając cyniczną duszę już w wieku 4 lat powtarzałam, że jak ma mnie porwać, to niech pozwoli mi zabrać ze sobą talerz pierogów KALENDARZ ADWENTOWY 1019241207

Z ogólnych, nie aż tak patologicznych ciekawostek. W Japonii Boże Narodzenie obchodzi się ze smażonym kurczakiem i ciastem, najczęściej truskawkowym.


I will not have you without the darkness that hides within you.
I will not let you have me without the madness that makes me.
If our demons cannot dance, neither can we.
Yuri Chie

Warui Shin'ya, Seiwa-Genji Enma, Munehira Aoi, Nagai Blotka Kōji and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Ejiri Carei

Czw 1 Gru - 14:05
POSTAĆ: Carei
ZADANIE: 1.

Nie wiem jak było u innych, ale najbardziej zapamiętałam motyw, że w Wigilię o północy, zwierzęta przemawiają ludzkim głosem!
Do tej pory pamiętam, jak bardzo czekałam, żeby pogadać końmi jakie u nas były...ale nie! za każdym razem jakoś się okazywało, że rodzić zdążył już pogadać i tylko przekazuje nam wiadomość. Byłam zawiedziona. A jak się już udało o tej północy tam wedrzeć do stajni, to chyba były już zbyt zmęczone i nie chciały ze mną porozmawiać KALENDARZ ADWENTOWY 1300382754
(i tak lubiłam tam siedzieć, czasem nawet zasypiając obok)
A może komuś z was udało się porozmawiać? Aktualnie stosuję nieco inne sposoby komunikacji z nimi.


KALENDARZ ADWENTOWY 074f39fd9f83bce775651fa5ead9bce4

Blood beneath the snow
Ejiri Carei

Seiwa-Genji Enma, Saga-Genji Hayate, Munehira Aoi and Nagai Blotka Kōji szaleją za tym postem.

Munehira Aoi

Czw 1 Gru - 14:17
POSTAĆ: Munehira Aoi
ZADANIE: 1

Okay, hear me out. Zgodnie z przekonaniem, że zwierzęta mówią w noc wigilijną — zawsze dajemy im opłatek do zjedzenia podczas dzielenia się nim przed rozpoczęciem kolacji, z nadzieją, że szepną jakieś miłe słówko. I są dwie opcje, jakby dwie strony tej tradycji — jedna mówi o tym, że to głosy zmarłych przemawiają przez zwierzaki, a druga, że to one zyskują głos, żeby móc się z nami na te jedną noc porozumieć. Moja rodzina jest jednak mocno zakorzeniona w pogańskich wierzeniach i babcia powtarzała, że to duchy przemawiają przez futrzanych domowników i że nie wolno ich podsłuchiwać, kiedy szepczą, bo mogą przepowiedzieć nawet śmierć czyjąś śmierć.

Niby spoko, tradycja jak tradycja, ale w nocy jak pies mi się przychodził położyć do łóżka, a miałam te 8-9 lat, to jednak skóra cierpła na grzbiecie troszeczkę  KALENDARZ ADWENTOWY 1300382754

Plus w domu u babci nie było klasycznej choinki, tylko tak zwana wiecha zawieszana na suficie. Czyli święte drzewko, zawieszone do góry nogami, czubkiem w dół. Ozdabiały ją zawsze tylko kobiety, ozdoby się robiło ręcznie z papieru i koronek, zawieszało się słodycze.


KALENDARZ ADWENTOWY 0YAOCnr
Munehira Aoi

Hattori Heizō, Warui Shin'ya, Seiwa-Genji Enma, Nagai Blotka Kōji, Nakadai Kyoko, Yuri Chie and Ejiri Carei szaleją za tym postem.

Touya Kiryuu

Czw 1 Gru - 14:37
POSTAĆ: Touya Kiryuu
ZADANIE: 1
Dodatkowe miejsce dla zbłąkanego wędrowca niekoniecznie jest przeznaczone dla żywych. Według niektórych tradycji na Wigilii mogą zagościć także zmarli, zwłaszcza ci, którzy odeszli w danym roku kalendarzowym. W związku z tym, przez cały wieczór na stole powinna się palić świeca, której pod żadnym pozorem nie wolno zdmuchiwać (chyba, że chcecie wygrać konkurs "Kto kolejny trafi do piachu"). Dodatkowo, zanim usadzi się tyłek przy stole, wypada też zdmuchnąć siedzisko i przeprosić szeptem ewentualnego krewnego świętej pamięci, który już mógł się rozgościć na danym miejscu. Raczej nikt rzewnie nie wspomina przesiadywania na wujkowych kolanach, change my mind.
Touya Kiryuu

Warui Shin'ya, Seiwa-Genji Enma, Saga-Genji Hayate and Nagai Blotka Kōji szaleją za tym postem.

Seiwa-Genji Enma

Czw 1 Gru - 18:08
POSTAĆ: Enma
ZADANIE: 1
Z racji, że aktualnie siedzę w Norwegii, to i oczywistym jest, że liznęłam trochę tutejszej kultury i poznałam sporo przeróżnych tradycji, w tym bożonarodzeniowych, tak więc lecimy.

Norwegowie, w przeciwieństwie do Polaków, na wigilii zajadają się mięsem. Nie będę jednak wymieniać wszystkich potraw, może innym razem, przy okazji, ale chciałam wspomnieć tylko o jednej, która wydaje się dość... ciekawa. A mianowicie Smalahove, czyli głowa owcy. Tak, dokładnie. Głowa cholernej owcy. Z tego co rozmawiałam ze znajomymi, to tradycja ta jest bliższa północnej części kraju, choć niektórzy z nich próbowali tej potrawy. Generalnie myk jest taki, że trzeba ją przygotowywać kilka miesięcy wcześniej, więc nie jest pierwszej świeżości D| Ale ponoć bardzo smakuje. Sama oczywiście nigdy nie spróbuję, no ale no. Może jak ktoś z was będzie w Norwegii na święta to będzie miał ochotę? A, i jeszcze jedno. Ponoć ten, kto znajdzie oko będzie miał szczęście na przyszły rok!

I jeszcze jedna ciekawostka. Ogólnie przyjęło się, że w każdym domostwie, zwłaszcza w tych ze stodołami, mieszka mały gnom nazywany Fjøsnisse. I w wigilię trzeba koniecznie o niego zadbać i podarować mu miseczkę z tradycyjnym risgrøt. Jest to gotowany ryż z mlekiem, masłem i cynamonem (bleh). Jeżeli Fjøsnisse nie otrzyma podarunku - będzie przez cały rok psocił i dokuczał mieszkańcom domostwa, więc lepiej nie ryzykować i podzielić się swoim ryżowym kremem D|


KALENDARZ ADWENTOWY Mrbg22G
Seiwa-Genji Enma

Munehira Aoi and Nagai Blotka Kōji szaleją za tym postem.

Aomine Toshiro

Czw 1 Gru - 18:18
POSTAĆ: Aomine Toshiro
ZADANIE: 1

U mnie w domu podczas wigilii nie można było jeść mięso (Co gorsza mięsa zawsze się piekły powoli w piekarniku tego dnia na kolejny. Tak jakbym Mamy, Ciotki specjalnie nas torturowały aromatem mięska, a tam tylko grzyby i ryby. Niestety łososia chowały dopiero na pierwszy dzień świąt.), dlatego każdy tylko czekał, żeby w końcu pójść na pasterkę. Bo powrocie można było w końcu dostać ciepły kawałek mięsa, chociaż raczej to bym się po prostu częstowaliśmy sami xD. Karp pływający w wannie, a później jego łuski do portfela po dziadkowym uboju, bo nikt inny nie miał na tyle zimnej krwi. No i w sumie jest jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się pojawić na wigilijnym stole, między innymi kiepy w wodzie, czyli kompot z suszu.
Aomine Toshiro

Nagai Blotka Kōji ubóstwia ten post.

Yōzei-Genji Noriaki

Czw 1 Gru - 19:03
POSTAĆ: YŌZEI-GENJI NORIAKI
ZADANIE: Jeżeli ci smutno bo ktoś nie świętował twoich urodzin to pomyśl sobie o Jezusie, który musiał czekać ponad trzy wieki by się ktoś zainteresował świętowaniem jego urodzin. Bo tak, dzień 25 grudnia jako dzień do świetowania został ustalony w 350 roku przez papa Juliusza I (biskupa Rzymu). Można powiedzieć, ze to jemu zawdzięczamy fajrant w robocie oraz stawkę weekendową za ten dzień pracy xD

Jedno słowo - PIEROGI. Może nie jest to jakaś ciekawostka powszechna ale moja prywatna ponieważ u mnie, od pewnego czasu, na świętach zawsze na stole są PIEROGI. Walić kluski z makiem i sałatki warzywne - PIEROGI. Wielkie, ciężkie misy wypełnione po brzegi PIEROGAMI XD Oczywiście wszystko lepione dzień przed lub w trakcie święta. Jeżeli myślicie że rozmowy o polityce z wujkiem staszkiem po lufie są niewygodne to nigdy nie debatowałeś nad tym, jak grubo wałkować ciasto na pierogi i czemu tak mało/dużo farszu dajesz skoro jest jeszcze tyle ciasta. Po takim świętowaniu przypominasz finalnie szczęśliwą skwarkę bożą i myślę, że to jest właśnie ważne. Naturalnie jabłecznik na deser
Yōzei-Genji Noriaki

Hasegawa Jirō, Nagai Blotka Kōji and Yuri Chie szaleją za tym postem.

Sugiyama Nobuo

Czw 1 Gru - 20:49
POSTAĆ: Sugiyama Nobuo
ZADANIE: 1

Jestem z podlaskiego, więc rzucę kilkoma wigilijnymi rzeczami, których być może nie słyszeliście albo których się u Was nie praktykuje:
– jednym z typowych dań wigilijnych na słodko jest kutia – zwyczajowo robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu, bakalii: różnorakich orzechów, rodzynek i innych dodatków. Teraz używa się także kawałków kandyzowanej skórki pomarańczy albo migdałów,
– u mnie się tego nie stosowało, ale słyszałem o zasadzie wieku – najpierw zasiadają do stołu najstarsi, później młodsi. Wierzy się, że w tej samej kolejności domownicy będą umierać,
– w niektórych rejonach Podlasia zachował się zwyczaj ustawiania resztek wieczerzy koło pieca oraz posypywaniem ławy popiołem. Rano po śladach odgaduje się kto i czy w ogóle przyszedł w nocy,
– co do zwierząt przemawiających ludzkim głosem... słyszałem, że gospodarze chodzą do stajni, żeby posłuchać bydła, które rzekomo miało rozmawiać o ich nadchodzącej śmierci.
Sugiyama Nobuo

Hasegawa Jirō, Nagai Blotka Kōji and Nakajima Haru szaleją za tym postem.

Sponsored content
marzec-kwiecień 2038 roku